středa 21. prosince 2016

Vánoční Drážďany

Poslední adventní víkend jsme vyrazili ke kamarádům do Klášterce nad Ohří.


Jelikož je to kousek od Německých hranic, naplánovali jsme si výlet do Drážďan nasát vánoční atmosféru na místních trzích.

Drážďany jsou proslavené svými trhy, které se jako ve Vídni konají na různých náměstích i v ulicích.

Vyjeli jsme v sobotu ráno z mlhavého počasí se na hranicích z inverze proklubalo sluníčko a nám se naskytl krásný pohled na namrzlé stromy.


Do Drážďan jsme dorazili kolem 11 hodiny. Bohužel o něco déle, než jsme chtěli. Parkoviště už byly notně plné a na většině cedulí na nás svítilo 0 parkovacích míst. Nepodařilo se nám zaparkovat ani podél St. Petersburger Straße, takže jsme nakonec zkusili parkoviště. Vyčkali jsme cca 10min. než parkoviště opustilo dostatečný počet aut, abychom měli povolený vjezd :-) Parkování cca 200m od nákupního centra Centrum Galerie kde je i Primark.

Jako první jsme vyrazili na nejspodnější trh, který se rozprostíral na Prager Straße. Na konci ulice je krásná stavba nádraží a tak proti nám proudili davy lidí co přijeli vlakem :-)


Krásné slunečné počasí nám vydrželo celý dokud nezapadlo :-) Opět jako loni ve Vídni.

Cestou na hlavní trh na Almarktu jsem se musela vyfotit u Cafe Prag.


Stánky na Dresdner Striezelmarkt se mi líbili svou originalitou. Zaujal mě třeba stánek, který byl koncipovaný jako selská světnice i s kredencem a károvanými záclonkami v oknech. Nebo třeba stánek, kterému po střeše jezdila mašinka s vagónky. Ale zboží ve stáncích se opakovalo a tak po projití půlky náměstí neměl člověk ani chuť procházet ten zbytek. Ve Vídni bylo zboží zajímavější a neopakovalo se to stejné co pět stánků.


Koupili jsme nějaké drobnosti pro naše blízké a občerstvili se kinderpunčem a bratwurstem. U stánku kde prodávala Češka jsme si koupili štolu s rozinkami :-) Dostali jsme k tomu poučení kde a jak ji skladovat a jak se pozná že je uzrálá :-)

Místo betlémů v Německu staví vánoční pyramidy, které jsou ze dřeva a také jsou v nich postavičky jako v českém betlému. Teplo ze svíček otáčí velkou vrtuli v horní části betlému jako na andělském zvonění.


Dalším symbolem německých trhů jsou všudypřítomní louskáčci. Dřevěné panáčky v různých velikostech je možné koupit snad u každého stánku s vánočními ozdobami :-)

Z hlavního trhu jsme pokračovali na sever na Neumarkt. Zde měl trh jinou atmosféru. Hned z kraje hráli pouliční umělci na klavír a kytaru a trh byl více umělecký, než komerční.

Odsud jsme se vydali k Labi. Po cestě jsme obdivovali oživlé sochy. Davem jsme propluli úzkou uličkou se stánky až na nábřeží. Já si těsně před tím koupila druhý punč, takže proplouvání s davem jsem měla veselé :-D Hrneček jsem si opět nechala jako suvernýr :-) Stejně jako loni jsme si zase přivezli dva hrníčky (každý z jiného trhu) ze kterých teď každé ráno k snídani pijeme čaj :-)


Mezitím se setmělo a začala být zima a tak jsme se kolem královského paláce vrátili zpět až k nákupnímu centrum Galerie. Cíleně jsme šli jen do Primarku, kterým jsem skoro jen prolétla. Už nebylo moc času, takže jsem cíleně šla po určitém sortimentu a nakupovala stylem "mám si vzít tyhle pantofle za 3eura, nebo tyhle za 4eura?", načež můj muž mé rozhodování ukončil "vem si oboje!" :-D Takže já budu mít letos bohatýho Ježíška :-D A v roce 2017 se tam budu muset vypravit cíleně jen na nákupy :-)

Zajímavé je že i přes to že jsme na cestě na hlavní trh potkali muslimskou ženu a na každém z trhů stálo policejní vozidlo které přes kamery monitorovalo dění, mě strach z teroristického útoku nepopadl na místě, ale došlo mi že jsme opět riskovali po tom co jsem v úterý sledovala zprávy :-( Je dobře že jsem si atmosféru pro kterou jsme sem jeli nenechala zkazit, ale je smutné co se ve světě děje!

Kdo se tedy ještě chystáte, užijte si atmosféru a nenechte si ji zkazit strachem. Ale kdo váháte zda vyrazit, zvažte míru rizika...

1 komentář:

  1. S parkováním je to děs, ale vždycky jsme našli místo k parkování. Já mám zase raději Drážďany. Líbí se mi ta oblast u zámku, kde je vše dobové a jsou k vidění i řemesla.
    Doporučuji Pevnost Königstein. My se asi budeme držet doma, letos nám nic nevyšlo a to jsme chtěli vyrazit do Norimberka, kde jsme dlouho nebyli a nebo do Berlína, kde jsme ještě nikdy nebyli. Už budeme řešit i dovolený, snad jen do těch hor se nikdo nepohrne.
    Pohododvé dny, Kája.

    OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu, moc mě těší jestli se vám tu líbilo. Vážím si každého vašeho komentáře :-)