středa 13. července 2016

Dovolená na Moravě

Zdravím vás moje milé čtenářky a milí čtenáři :-)

Jsem po týdenní dovolené na Moravě jako znovu zrozená! Už jsem dovolenou potřebovala jako sůl a tak jsme využili svátků a oproti zvyklostem letos nevyrazili do Karlových Varů na MFF. Neměli jsme konkrétní plány, resp. po tom co jsme vzdali hledání letecké dovolené na konkrétní termín (tímto děkuji Hance za pomoc), jsme se rozhodli poznat Moravu a případně naši cestu stočit nahoru na Slovensko a nebo třeba dolů do Maďarska.

Zážitků je moc, takže se to pokusím stručně popsat. I když myslím že z každého dne bych dokázala napsat samostatný příspěvek :-D

V pátek se nám kvůli pracovním povinnostem mého muže (které končili až po osmé hodině večer) nepodařilo odjet a tak jsme vyrazili v sobotu dopoledne.
Malé zpoždění ještě způsobilo to že se mi krátce před dovolenou odlepila podrážka na cyklistické tretře, která byla už lepená u obuvníka, takže můj muž prohlásil, že další pokusy dělat nebudeme a že koupíme nové. Takže ještě v sobotu dopoledne jsem si jela zkoušet tretry :-)

Do bydlíku (=obytné autíčko) jsme sbalili oblečení na všelijaká počasí i když předpověď byla více než slibná, kola, brusle, ... a vyrazili přes Vysočinu směr Morava.

Po cestě jsme projížděli místy, které jsme důkladně prozkoumávali před třemi roky, kdy jsme projeli vysočinu křížem krážem :-)


První zastávka naší dovolené byla ve Valtínově, kde nás zaujala rozhledna.
Je to hezká stavba z lepených dřevěných profilů a oceli, která byť moderní stavba pasuje do rázu okolní přírody České Kanady. Je v provozu tři roky a stále je ještě upravováno okolí, které už nyní vypadá moc hezky.Jako technik jsem ocenila šířku schodiště a jeho pohodlnost, která je opravdu komfortní pro starší lidi i pro děti. Schodů je 180 a některé z nich mají na sobě jméno "sponzora", který přispěl na stavbu rozhledny :-)

Rozhledna se tyčí ve výšce 680metrů nad mořem, takže je z ní krásný výhled do okolí. Pokud pojedete kolem, nebo budete poblíž, určitě to stojí za návštěvu.


 Po tom, co jsme si prohlédli blízké okolí rozhledny a z hora krajinu České Kanady a já si po cestě natrhala borůvky, vyrazili jsme dál.

Přes krátkou prohlídku zříceniny hradu Cornštejn jsme dojeli do Bítova, kde jsme se rozhodli první den zakotvit. Bítov i místní hrad už známe, před časem jsme zde trávili dovolenou s mojí sestřenkou a jejím přítelem. Co pro nás bylo nové je restaurace Rumburak s rozhlednou.Po procházce na hrad došlo na nezbytném focení s havranem z Arabely. Po té jsme si v restauraci objednali večeři. Já si z jídelního lístku vybrala Rumburakův řízek, což byly plátky vepřové panenky s bramboráku. Když mi přinesl číšník talíř, zůstala jsem na něj konsternovaně hledět.
Porce byla dvakrát taková než by mi stačila. Moc jsem si pochutnala a kdyby mi můj muž nepomohl, nedojedla bych a to jsem velký jedlík!

Po tom co jsme se nacpali jsme se šli podívat na kemp. Po cestě dolu ke kempu jsme proti nám potkali rodinu tlačící kola, která nám prozradila že kemp má "stop-stav" a už je neubytovali ani s malým stanem :-( Na recepci jsme pak byli svědky nepříjemného vystoupení paní co si stěžovala že v umývárkách neteče teplá voda :-/ Ještě že mi jsme s naším bydlíkem na kempu nezávislí. Nocovali jsme na parkovišti u hradu spolu s dalšími "kolegy" co cestují s postýlkou na kolech :-)Ráno u snídaně jsme měli krásný výhled do krajiny.

Po snídani jsme vyrazili do Vranova nad Dyjí. I zde to již známe.
Nově jsme se byli podívat na vyhlídce zamilovaných, která vznikla podél klikaté silnice z/do Vranova. Z vyhlídky je zámek jako na dlani.Přečetla jsem si zde legendu jak vznikl svátek Sv. Valentýna a prohlédla si zámečky, které zde zamykají na důkaz věčné lásky milenci. Našli jsme i zámek s nápisem Tábor :-)

Odsud jsme se vydali na krátkou projížďku podél Dyje. Odpoledne jsme měli v plánu projížďku vyhlídkovou lodí. Až na přehradě jsme náhodou zjistili že není jen jedna společnost, která projížďky nabízí (jak jsme omylem nabyli dojem v infocentru) a tak se nakonec vydali na projížďku o hodinu dříve.Ceny mají stejné, ale tahle měla pohodlnější sedadla :-D Během dvouhodinové projížďky jsme si prohlédli břehy Vranovské přehrady i památky které jsou v blízkosti z pohledu od vody.


Bítov
Večer po večeři v místní restauraci jsme popojeli ke kempu Merkur u Pasohlávek. Přijeli jsme kolem osmé hodiny večer a od "kolegů" s karavanem zjistili, že před hodinou a půl vyhlásili "stop-stav" i zde a tak jsme nocovali na parkovišti před kempem. Trochu bizardní, ale nám to nevadilo.

Ráno jsme si koupili vstup do kempu, došli si pro čerstvé rohlíky k snídani, nasnídali se a vyrazili na pláž.

Taky to máte jako já, že vám vůně opalovacího krému symbolizuje léto? Miluju tu vůni a hřejivé paprsky slunce na své kůži :-)
Odpoledne jsme prošli kemp aby jsme zjistili, kde co nabízejí k volnočasovému vyžití a obhlédly restaurace které co nabízí. Potkali jsme náhodou i známé kteří zde kempovali se svými známými a tak jsme poseděli, popili vínko a bylo fajn :-)Po večeři jsme šli do místního letního kina na Padesát odstínů šedi :-) Dala jsem si k tomu míchaný drink a vychutnávala si to sladké užívání si léta :-) Cca v půlce filmu nás vyhnala blížící se bouřka. Úžasná romantika :-)

Koukám že stručně mi to nejde, takže pokračování příště :-D ;-)

4 komentáře:

 1. Tak příště až k nám, východní Morava...Uherské Hradiště, Zlín, Kyjov, Žítková...je taky krásně:-)
  Www.siraelxy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Andrejko, početla jsem si a těším se na pokračování! Jsem ráda, že ještě někdo umí spočítat takové schody, po kterých se dá i chodit :o)
  Na Vranově a v Bítově jsem nebyla od dětství, musíme to napravit...
  Posílám pozdravy, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Helenko. Pokračování je rozepsané, jen nějak nemám čas ho dopsat. Mám každý den plný aktivit a do postele padám z posledních sil. Televize a internet nějak šly stranou :-) Určitě si naplánujte výlet a víš i kde se najíst ;-)

   Vymazat

Děkuji všem za návštěvu, moc mě těší jestli se vám tu líbilo. Vážím si každého vašeho komentáře :-)