neděle 14. prosince 2014

Co je strašidelnější než čert?

Myslím že teprve loni jsem zjistila, že existuje něco horšího než ty nejstrašnější čerti které jsem kdy viděla.
 


V Rakousku mají tradici pekelných bytostí danou historicky trochu jinak. Ve středověku vznikla v rakouských Alpách tradice, kdy po horských vesničkách a městech chodí od listopadu průvody skupiny krampusů.
Krampus vzniklo z rakouského "krampas, někdy uváděno krampn" = něco neživého. To je to co vystihuje celý dojem, který masky budí. 


Každá maska je takové malé umělecké dílo. Jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každému Krampusovi visí kolem pasu kravský zvon nebo velká rolnička a z rukou žíně, kterou šlehá přihlížející. Někdy mívají březové koště nebo dokonce řetězy. Hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi.


V průvodech, takzvaných Krampuslaufech, mezi sebou soutěží jednotlivé skupiny o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny. Každou skupinu tvoří nejen krampusové, ale i perchty (čarodějnice) které si sazemi označují přihlížející,  andělé, lesní lidé a jiná strašidla. To vše doprovázeno rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.


Osobně jsem s nimi měla tu čest loni v rakouském saunovém světě, kde dělají každý měsíc tématickou show. V prosinci to bylo tedy na téma mikuláše a čertů. Musím se přiznat, že nenásledovat mého zvědavého muže a nejít se podívat za jednu ze saun, kde se připravovali, tak jsem jim proskočila oknem sauny ven, po tom co vlítly dovnitř.
No když vám kouká do očí, je to zážitek. Měla jsem z nich... "respekt"? Nevím jak ten pocit popsat. Je to asi takový pocit, jako když sledujete horor. Víte že je to jen film, ale stejně je to vzrušující :-D

No a když letos začal můj muž plánovat, že se na ně pojedeme podívat do Rakouska, trochu jsem se zdráhala. Sice průvod chodí vyhraničeným prostorem, ale občas se nějaký krampusák rozvášní a vlítne mezi lidi a ty seřeže. Asi to k tomu patří, ale... Ty v prvních řadách taky občas nějakou schytají. V diskusích se často dočtete, že někoho z diváků si odvlekly s sebou, nebo že měli v prvních řadách jelita ještě za 14 dní... No po tom jsem z pochopitelných důvodů netoužila :-)
Ale svolila jsem že se pojedeme podívat do Kaplice na Krampus show, kde účinkují skupiny z Rakouska a Německa.

Když pominu tu šílenou cestu z Č. Budějovic, která byla ucpaná tak že jsme celou dobu jeli v koloně a cesta trvala 4x!!! déle než normálně a i přes časovou rezervu jsme tedy přijeli pozdě...


Byla to pěkná podívaná :-)
Tady jsou fotky a následuje video z akce od Johana Bonsch

2 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

    OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu, moc mě těší jestli se vám tu líbilo. Vážím si každého vašeho komentáře :-)